FAQ - Józefina

FAQ - Józefina

Kiedy należy podjąć decyzję o wyborze domu opieki dla swoich rodziców?

Decyzja o przeniesieniu osoby starszej lub niesamodzielnej do domu opieki jest dla wielu rodzin trudna, gdyż większość z nas uważa, że obowiązek opieki nad starszym członkiem rodziny ciąży na nas samych. Tymczasem w sytuacjach, kiedy nasz bliski wymaga całodobowej opieki z powodu postępującej niesamodzielności uniemożliwiającej codzienne niezależne funkcjonowanie i potrzebuje pomocy w najprostszych czynnościach takich jak ubieranie się, mycie, czy chociażby samodzielne skorzystanie z toalety, często nie jesteśmy w stanie zapewnić mu takiej opieki przez 24 godziny na dobę. 

Jeśli nasz bliski wymaga takiej opieki, to powinniśmy zastanowić się, czy profesjonalna pomoc zarówno opiekuńcza jak i medyczna w domu opieki nie jest dla niego najlepszym rozwiązaniem.

Dom opieki może być dobrym wyborem, jeśli zarówno medyczne jak i opiekuńcze potrzeby starszej osoby wymagają całodziennego zaangażowania i monitoringu.

Co senior może zabrać ze sobą?

Naszym celem jest, by podopieczni czuli się w Józefinie, jak u siebie w domu, dlatego zachęcamy ich do zabrania ze sobą cennych dla nich przedmiotów osobistych, zdjęć, drobiazgów, czy nawet ulubionego fotela. Jeśli istnieje taka konieczność możemy pomóc w transporcie.

Józefina daje również możliwość zabrania ze sobą psa lub kota, z którym starsza osoba jest na pewno bardzo związana.

Co trzeba zabrać ze sobą do domu opieki?


Czy przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu w Józefinie można zobaczyć dom?

Tak. Każdy, kto myśli o zamieszkaniu w naszym domu opieki może umówić się na wizytę wstępną telefonicznie lub za pomocą formularza na naszej stronie internetowej. Podczas wizyty zaprezentujemy Państwu dom i odpowiemy na wszelkie pytania.

Czy jeżeli rodzina chciałaby zatrzymać się w Józefinie na kilka dni lub skorzystać z posiłku, może to zrobić?

Oczywiście istnieje taka możliwość. Dla gości, którzy zdecydują się na krótki pobyt przygotowaliśmy specjalne pokoje gościnne. Można również skorzystać z posiłków serwowanych w restauracji.

Czy do opieki Józefina przyjmuje osoby w trudnym i zaawansowanym stopniu choroby?

Nasza oferta została stworzona z myślą o osobach starszych i niesamodzielnych w różnych stadiach chorób i niesamodzielności. Specjalizujemy się również w opiece nad osobami z demencją i Alzheimerem. Nasz personel zarówno medyczny, jak i opiekuńczy jest przygotowany do opieki nad osobami w bardzo zaawansowanym stopniu choroby. Do opieki angażujemy wykwalifikowany, wielodyscyplinarny zespół specjalistów lekarzy, terapeutów psychologów i opiekunów. Opiekę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb naszych podopiecznych tworząc spersonalizowane Programy Opieki.

Czy mój bliski będzie bezpieczny w Józefinie?

W Józefinie dbamy szczególnie o bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Dom został wyposażony w system monitoringu, który zapewnia 24-godzinny nadzór nad tym, co dzieje się z każdym podopiecznym.  Podopieczni otrzymują od nas bransoletkę przywoławczą, która pozwoli im na szybkie poinformowanie nas np. w przypadku złego samopoczucia. Zapewniamy całodobową opiekę. Chcemy, by nasi podopieczni czuli się komfortowo i bezpiecznie (przynajmniej tak jak we własnym domu).

Jak można komunikować się z bliskim? Czy można zadzwonić, wysłać maila, komunikować się za pomocą skype’a , telefonu komórkowego?

W Józefinie zadbaliśmy o to, by każdy podopieczny mógł mieć zawsze możliwość kontaktu ze swoją rodziną. Dom wyposażony jest w komputery, które taką komunikację umożliwiają. Ponadto prowadzimy warsztaty dla naszych mieszkańców, które przybliżają im komunikację za pomocą skype’a, maila, portali społecznościowych itd. Dodatkowo każdy z podopiecznych ma możliwość zapoznania się z funkcjonalnościami telefonów komórkowych i aplikacjami, które umożliwiają szybki kontakt z drugą osobą. Rodziny mogą kontaktować się swobodnie ze swoimi bliskimi w porach poza obowiązującą cisza nocną.

Czy Józefina jest przygotowana na indywidualne, dietetyczne wymagania żywieniowe podopiecznych?

W oparciu o wywiad lekarski i dotychczasowe zalecenia tworzymy indywidualne plany żywieniowe. Każdy, kto musi przestrzegać odpowiedniej diety, otrzyma wyżywienie zgodne z zaleceniami.

Czy podopieczni mają możliwość jedzenia innych posiłków poza regularnym wyżywieniem w Józefinie?

W Józefinie oferujemy: śniadania, obiady, podwieczorki, i kolacje. Posiłki spożywane są w restauracji, jednak Podopieczni maja możliwość skorzystania z kawiarni, które mieszczą się w budynku na obu piętrach. Tam w kameralnej atmosferze mogą wypić herbatę, kawę lub skorzystać z dostępnych zimnych napojów i przekąsek. Liczba głownych posiłków uzależniona jest od Indywidualnych Planów Żywienia.  

Czy Józefina oferuje podopiecznym dodatkowe atrakcje jak wycieczki lub imprezy?

Tak. Dla naszych podopiecznych przygotowujemy co miesiąc specjalny, urozmaicony plan aktywności dodatkowych. Poza zajęciami terapeutycznymi, organizujemy warsztaty tematyczne, koncerty i wycieczki.

Czy w Józefinie jest kaplica?

Tak nasi mieszkańcy mają do dyspozycji kaplicę.

Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się z nami!